1,5 %     PODATKU

Nieubłaganie zbliża się czas rozliczenia z użędem Skarbowym z uzyskanych dochodów w 2023r. Ministerstwo Finansów kolejny rok zezwala na przekazanie 1,5 % należnego podatku na Organizacje Pożytku Publicznego (w skrócie OPP).
Wśród tych organizacji jest Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej.

Zawracam się z gorącą prośbą do wszystkich ludzi dobrej woli szczególnie do mieszkńów naszego miasta i gminy o przekazywanie 1,5% swojego podatku na rzecz naszej kruszwickiej Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej.
Wielokrotnie z narażeniem własnego zdrowia, a nawet życia niosą pomoc ofiarom poźarów, wypadków i wielu innych zdarzeń„ losowych.
Nadeszła wspaniała okazja na podziękowanie naszym strażakom za ich bezinteresowną ofiarność i poświęcenie.
  • za godziny spędzone na dyżurach,
  • za pot i zmęczenie podczas trudnych akcji ratowniczo - gaśniczych,
  • za uratowane wyposażenie mieszkań, gospodarstw, pojazdów i zwierząt,
  • za udzielenie pierwszej pomocy, gdy krew płynęła,
  • za uratowane życie,
  • za . . . wymieniać by można długo.
Wystarczy wypełnić odpowiednie pola na końcu formularza PIT, a Urząd Skarbowy przekaże obliczoną kwotę do wskazanego odbiorcy.

W tym roku w okienku - "Numer KRS" wpisujemy:

-   00 00 11 62 12   -

,
a w okienku uzupełniającym - "Cel szczegółowy " wpisujemy:

OSP w KRUSZWICY   88-150 Kruszwica
    woj. Kujawsko-Pomorskie.

Kwota zostanie przelana anonimowo. Jeśli nie zgadzamy się z tym to możemy zakreślić okienko w polu "wyrażam zgodę" ale nowe regulacje prawne o ochronie danych osobowych i tak zablokują dane na poziomie Zarządu Głównego. Nowością jest przkazanie tego datku na konkretnego strażaka. Niestety zarząd naszej OSP nie dopełnił rejestracji i taka obcja jest nie możliwa.

Podatnik nie ponosi z tego tytułu żadnych dodatkowych opłat.

Emeryci i renciści, którzy będą chcieli przekazać 1.5 % swojego podatku wystarczy, że na bazie rocznego obliczenia podatku przez organ rentowy (tzw. PIT 40A) samodzielnie złożą PIT-37, wypełniając go w części dotyczącej "Wniosku o przekazanie 1,5 % podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego OPP" oraz "Informacji uzupełniającej" i oczywiście złożą do swojego urzędu skarbowego nie później niż 30 kwietnia 2024 r.

Dzięki temu 1,5 % z naszych podatków nie "rozpłynie" się gdzieś w Warszawie, ale zasili organizację, która jednoczy druhów w dążeniu do bezpieczeństwa lokalnego i 85 % tej kwoty powróci do Kruszwicy.
Pełna treść załacznika do uchwały ZG ZOSP RP w sprawie podziału 1 % podatku dla Zwiazku OSP RP znajdziecie tutaj.

W minionym roku zebraliśmy ?? zł. Zebrana kwota została w całości wydana na uzupełnienie potrzebnego umundurowania i sprzętu strażackiego. Oczywiście jest to tylko uzupełnienie kosztów potrzebnych na utrzymanie kruszwickiej jednostki.

Z całego serca pragniemy podziękować
wszystkim darczyńcom za dotychczasową pomoc
z tytułu 1,5 %

Prezentowany przykład ułatwi Państwu poprawne wypełnienie deklaracji podatkowych:

pit

Dla zwolenników wypełniania deklaracji na monitorze komputera program PIT-2024 ułatwi jej wypełnienie:

PROGRAM PIT-OPP 2023 - do pobrania - za darmo.
W trakcie pobierania warto przeczytać mały poradnik instalacji programu.

Wspierajmy tych, którzy wywodzą się spośród Nas i dla Nas działają.

pit