D R A B I N Y

DRABINA     NASADKOWA
D 2,73     drewniana

drabina D2,73

Drabina nasadkowa to najbardziej rozpowszechniona, wielozadaniowa drabina strażacka.

Składa się ona z czterech jednakowych nakładanych na siebie przęseł. Każda po 2, 73 m, max. Długość ratunkowa wynosi 8,7 m. Te cztery części drabiny można użytkować oddzielni lub składając w potrzebnej ilości.
W każdej konfiguracji długości drabina może być obciążona przez dwie osoby. Sprawianie drabin wykonujemy w 3 lub 4 osoby.
Na samochodzie segmenty są zazwyczaj składowane jeden na drugim.
Należy nadmienić, że drabinę można składać z dowolnej liczby elementów, lecz opracowane regulaminy bezpieczeństwa dopuszczają składanie tylko z czterech. I tego należy się trzymać.

Drabina nasadkowa ma wiele zastosowań (poza głównym przemieszczaniem się w pionie):

1. jako most lub pomost do podtrzymania węży,
  2. wewnątrz pomieszczeń,
  3. na lodzie,
  4. jako nosze (zastępczo).

Dane techniczne:

Wysokość całkowita łączonej drabiny:
Liczba przęseł:   długość
1273 cm
2472 cm
3671 cm
4870 cm

Materiał bocznic:tarcica sosnowa
Materiał szczebli:tarcica bukowa
Rozstaw szczebli: 280 mm
Masa przęsła:około 11 kg
ilość szczebli:8
Drabina zabezpieczona jest przez pokost i lakier bezbarwny.

DRABINA     NASADKOWA
D 2,73     aluminiowa

Drabina nasadkowa drewniana złożona jest z czterech jednakowych elementów. Natomiast producent drabiny aluminiowej opracował przęsła górne inne od pierwszego dolnego. Zamawiając należy określić, że jedno przęsło "A" i trzy przęsła "B".

Posiada certyfikat   -   CNBOP   nr. 1610 / 2013

Dane techniczne:

Materiał bocznic:alumium prasowane, profil prostokatny zamkniety.
Materiał szczebli:alumium prasowane, profil prostokatny zamkniety,
pokryte anty poślizgowym tworzywem.
Rozstaw szczebli: 273 mm
Masa przęsła "A":około 10 kg
Masa przęsła "B":około 9,8 kg
Masa 4 przęseł :około39,8 kg
Długość części "A": 2,7 m
Długość części "B": 2,7 m
Długość 4 przęseł : 8,35 m
Dopuszczalne obciążenie : 2 osoby wzglęnie 216 kg

Producent:   PROTEKTA Sp. z o.o.

DRABINA     WYSUWANA     ZS-2099

Ratownicza drabina dwuprzęsłowa, dwuosobowa wykonana jest ze stopów aluminium. Bocznice mają kolor czarny, co w przypadku używania drabiny w zimie ma istotne znaczenie, ponieważ są "cieplejsze" o ok.40% od bocznic w kolorze srebrnym. Szczeble drabiny w kształcie litery D o szerokości 45mm wskazują prawidłowy kąt ustawienia drabiny oraz dają bezpieczną, poziomą płaszczyznę do stania. Bocznice drabiny wykonane są z profili o przekroju dwuteowym co umożliwia idealne zamocowanie szczebla (patent U.S.A), oraz stanowi o lekkości konstrukcji. Drabina ZS 2099 używana jest w jednostkach Straży Pożarnych w Polsce od 1990r. Potwierdzeniem doskonałej jakości drabiny ZS 2099 jest 10-cio letnia gwarancja jakiej producent udziela na zastosowane materiały, wykonanie i konstrukcję.
ZS 2099 to pierwsza drabina w Polsce
zgodna z normą EN1147 na drabiny pożarnicze.
posiada certyfikat C.N.B.O.P. nr.596/2000/2003

UWAGA !   Drabin wyposażonych w podpory nie wolno stosować jako wolnostojących!

szer. transportowa: 56 cm
wys. transportowa: 14,4 cm
min. długość: 560 cm
max. długość: 10,05 m
waga bez drążków35 kg
waga drążków14,8 kg
waga całkowita49,8 kg

Producent:   ALTREX B.V.   -   Holandia
przedstawiciel handlowy w Polsce:     MAKROS

DRABINA     WYSUWANA
TRZYPRZĘSŁOWA,    TRZYOSOBOWA,

Wykonana z lekkiego metalu wg PN - EN 1147
posiada świadectwo dopuszczenia CNBOP Nr 0118/2008

Wyposażona w: linę pociągową, hamulec linowy, zapadki oraz dwa drążki podporowe. Szczeble pokryte termoizolacyjną osłoną ochronną z tworzywa sztucznego, zabezpieczającą przed poślizgiem.
Górna część drabiny zakończona dwiema ruchomymi rolkami, dolna - stalowymi kolcami.
Potrójny system mocowania szczebli do podłużnic. Podłużnice i szczeble wykonane z profili aluminiowych, drążki podporowe z rur aluminiowych.

UWAGA !   Drabin wyposażonych w podpory nie wolno stosować jako wolnostojących!

Dopuszczalne obciążenie: 3 osoby względnie 324 kg
Długość w stanie złożonym: 5600 mm
Długość w stanie wysuniętym: 140 00 mm
Rozpiętość wewnętrzna dolnej drabiny: 425 mm
Rozpiętość wewnętrzna górnej drabiny: 354 mm
Odległość szczebli: 300 mm
Ilość szczebli: 3 x 17
Ciężar: 71 kg

Producent: GÜNZBURGER STEIGTECHNIK MUNK Gmb HGunzburg

Na zdjęciach doskonale widać mechanizm zapadkowy w trakcie pracy.
Jego zasada działania polega na wysunięciu mechanizmu zapadki nad wybrany szczebel (daną wysokość) następnie zsunięciu przęsła niżej do zluzowania plastykowego wąsa pod szczeblem, ponowne wciągnięcie przęsła, aby rygiel znalazł się nad przęsłem i popuszczenie liny. Rygiel oprze się na nasadzie szczebla.