ś.p.     MARIAN     DYBICZ

Marian  Dybicz (38kB)

W dniu 20 lipca 2009 r. w wieku 80 lat odszedł na wieczną służbę druh Marian Dybicz. Osobowość druha Dybicza trwale wpisała się w dzieje kruszwickiego pożarnictwa.

Krótkie przypomnienie jego biografii:

Druh Marian Dybicz wstąpił do Ochotniczej Straży Pożarnej w 1953 roku. Przez lata działalności doskonalił swoje kwalifikacje zawodowe.

W 1953 roku ukończył kurs dowódców sekcji, a dwa lata później kurs młodszych podoficerów.

W 1959 roku awansował do stopnia ogniomistrza i został naczelnikiem rejonowym.

W 1960 roku ukończył kurs starszych podoficerów w poznańskiej Szkole Pożarniczej.

W kolejnych latach po ukończeniu Szkoły Chorążych Pożarnictwa w Poznaniu został awansowany do stopnia młodszego chorążego.

Od 22 stycznia 1972r. do 15 lutego 2003r. nieprzerwanie pełnił funkcję naczelnika Ochotniczej Straży Pożarnej w Kruszwicy.

Do 01 maja 2003 roku pełnił też funkcję komendanta gminnego Miejsko - Gminnego Związku Ochotniczej Straży Pożarnej w Kruszwicy.

W 1955 roku gdy ruszyła produkcja w Kujawskich Zakładach Tłuszczowych druh Marian objął tam stanowisko kierownika ochrony przeciwpożarowej zakładając tam oddział Zakładowej Ochotniczej Straży Pożarnej. Gdy w 1974 roku decyzją dyrekcji powołano Zakładową Zawodową Straż Pożarną przy Kujawskich Zakładach Przemysłu Tłuszczowego w Kruszwicy został komendantem tejże jednostki. Funkcję tą pełnił do 1990 r. odchodząc na zasłużoną emeryturę, lecz nadal pełnił funkcję naczelnika OSP i Komendanta Miejsko-Gminnej Ochrony Przeciwpożarowej.

W trakcie kariery zawodowej został uhonorowany wieloma odznaczeniami państwowymi i resortowymi, m. in.: złotym Medalem Zasługi dla Pożarnictwa, złotym Krzyżem Zasługi, Złotym Znakiem Związku Ochotniczej Straży Pożarnej, Medalem Honorowym im. Chomicza, Medalem za Odwagę i Ofiarność, a w roku 2008 odebrał Medal Honorowy im. Józefa Tuliszkowskiego

U schyłku swojej kariery, po 50 latach ambitnej pracy dla Straży Pożarnej i prawie 30 latach kierowania gminną Ochotniczą Strażą Pożarną gdy zdrowie już nie pozwalało Marian Dybicz został Komendantem Honorowym Miejsko - Gminnego Związku Ochotniczej Straży Pożarnej w Kruszwicy, oraz członkiem honorowym Ochotniczej Straży Pożarnej Rzeczpospolitej Polskiej.

Dla Mariana Dybicza Straż Pożarna była całym jego życiem, pamiętam jak rok wcześniej opowiadał, że wzrusza się nawet siedząc na balkonie w wózku inwalidzkim i słysząc sygnały dźwiękowe pędzących do akcji czerwonych wozów bojowych.

Dla większości kruszwiczan Marian Dybicz to prawdziwa legenda. Nie można mówić o działalności Kruszwickiej Straży Pożarnej i nie myśleć o druhu Dybiczu.

Z sercem pełnym bólu i smutku żegnaliśmy naszego naczelnika, prezesa i komendanta.

Msza św. żałobna odprawiona została 23 lipca 2009r. o godz. 1300 w bazylice św. Apostołów Piotra i Pawła w Kruszwicy. Po mszy św. Odbyła się ceremonia pogrzebowa na cmentarzu parafialnym.

Chylimy głęboko czoła przed odchodząca od nas wielką osobistością miasta, o której pamięć nigdy w nas nie zginie.

FOTO RELACJA z POGRZEBU