S Z K O L E N I E   na   L O D Z I E

Członkowie Nadgoplańskiego Wodnego Pogotowia Ratunkowego razem z PSP w Inowrocławiu zorganizowali szkolenie z technik ratowania na lodzie.

Na zamarzniętym jeziorze GOPŁO ćwiczyły ekipy WOPR z Bydgoszczy i Radziejowa oraz strażacy z JRG 1 i 2 z Inowrocławia, OSP z Pakości, Gniewkowa i Kruszwicy. Obecni też byli strażnicy Państwowej Straży Rybackiej i pracownicy Gospodarstwa Rybackiego w Kruszwicy.
Szkolenie rozpoczęło się od trzech wykładów w jednej z sal restauracji "Zajazd u Piasta Kołodzieja".

Omawiane zagadnienia to:

1. "Właściwości lodu, jak rozpoznać bezpieczny lód, metody podejścia do tonącego, samoratownictwo"
    - prelegent Daniel Białkowski - Instruktor Ratownictwa Wodnego WOPR - Bydgoszcz.
  2. "Sprzęt służący w Ratownictwie lodowym, czynności w ratownictwie lodowym"
    - prelegent Robert Osiński Instruktor płetwonurkowania podlodowego - PSP Inowrocław
  3. "Hipotermia, Odmrożenia - postępowanie ratownicze"
    - prelegent Dominik Chmiel - Instruktor Ratownictwa Medycznego - Nadgoplańskie WOPR w Kruszwicy.

Po części teoretycznej wszyscy przemieścili się nad brzeg Gopła w okolice przystani NWOPR by przystąpić do ćwiczeń praktycznych.

Strażacy skupili się na ćwiczeniach z saniami lodowymi, pozostali z innym sprzętem takim jak: drabina, koło ratunkowe, rzutki itp.
Każdy z ćwiczących otrzymywał na bieżąco instruktaż pomagający wykonać dane zadanie lepiej, sprawniej i łatwiej.

Po wyczerpującej praktyce wszyscy udali się do zajazdu by posilić się gorącą grochówką i kiełbaską.

Uczestnicy pełni nowych wrażeń i wiedzy rozjechali się do swoich domów.

FOTORELACJA

W ramach szkolenia pokaz szybkiego wydostania się z przerębla w wykonaniu mistrza - Roberta Osińskiego