PRZEKAZANIE   -   SCANI i ŁODZI

Zgodnie z zapowiedzią w piątek 7 listopada 2014 r. o godzinie 1400 na parkingu u podnóża Mysiej Wieży zebrali się przedstawiciele władz samorządowych, zaproszeni goście i sympatycy jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Kruszwicy. Liczne grono strażaków oraz poczty sztandarowe z okolicznych jednostek.

Niestety, wybrany termin był tak atrakcyjny, że jak się później okazało trzy inne uroczystości pokrywały się z naszą. Wielu z zaproszonych gości z tego względu przybyć nie mogło, nad czym bardzo ubolewamy.

Wszyscy zebrali się by uczestniczyć w przekazaniu nowo zakupionego wozu ratowniczo - gaśniczego oraz łodzi ratowniczej dla miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej w Kruszwicy.

W obecności zebranych Komendant OSP Jacek Kaczmarek Złożył meldunek Prezesowi Oddziału Powiatowego ZOSPRP dh. Romanowi Zielińskiemu rozpoczynając w ten sposób uroczystość.

Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali: w-ce marszałek - Dariusz Kurzawa, Burmistrz Kruszwicy - Dariusz Witczak oraz w-ce komendant wojewódzki PSP - st.bryg. Artur Przybylski.   Poświęcenia pojazdów dokonał ks. Wojciech Danecki.

Z względu na warunki atmosferyczne zebrani przeszli na dalszą część uroczystości do jednej z sal zajazdu "u Piasta Kołodzieja". Kruszwiccy strażacy drobnymi statuetkami i grawertonami podziękowali przybyłym za wsparcie i zaangażowanie.

Samochód rat. - gaśniczy SCANIA zakupiony został z zebranych środków:
Zarządu Głównego ZOSP RP (150.000zł);
Komendant Główny PSP (250.000zł);
W ramach Krajowego Sytemu Ratowniczo - Gaśniczego Komendanta wojewódzkiego PSP (166.300zł);
Pozostała część w kwocie 300.000zł została sfinansowana z pożyczki zaciągniętej przez Gminę z WFOŚ w Toruniu, która to w 38% zostanie umorzona.

Reasumując dzięki wsparciu finansowym tych instytucji, mogliśmy zakupić nowoczesny wóz ratowniczo - gaśniczy, przeznaczając ze środków budżetu gminy tylko 20% wartości tego pojazdu.

Przekazana łódź wartości 18.000 zł zakupiona została z funduszu unijnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego:
      Ludziom na ratunek - zakup sprzętu specjalistycznego dla jednostek Ochotniczych Straży pożarnych z terenu województwa kujawsko - pomorskiego" etap III
.
Warunkiem przystąpienia do projektu było zapewnienie dotacji celowej przez Urząd Gminy na pokrycie 20 % wartości łodzi. Była to kwota 3600 zł.

Pozyskany sprzęt znacząco przyczyni się do wzmocnienia możliwości operacyjnych naszych strażaków.