S Z K O L E N I E   NA   LODZIE

Był piękny słoneczny dzień 18 lutego 2015 roku gdy na przystań NWOPR w Kruszwicy zjechały się wozy strażackie. Było to miejsce koncentracji sił i środków by o godzinie 10 rozpocząć ćwiczenia zgrywające jednostek PSP i OSP wytypowanych do działań z zakresu ratownictwa wodnego z powiatu Inowrocławskiego.

Strażacy ochotnicy z Gniewkowa, Pakości, Kołodziejewa i Kruszwicy przy współpracy KP PSP, JRG1 i ratowników NWOPR i WOPR ćwiczyli celność w operowaniu rzutką ratowniczą, podjęcie osoby z krawędzi lodu oraz dryfującej na niezamarzniętym odcinku powierzchni jeziora Gopło.

Ratownicy wyposażeni w specjalistyczne kombinezony, kapoki, deski lodowe i inne drobne akcesoria mieli okazje przećwiczyć kilka wariantów taktycznych. Niektórzy robili to pierwszy raz, inni podpowiadali i pomagali.

Z zebranej na brzegu grupki przechodniów dało się słyszeć ubolewanie - dlaczego nie zostało to nagłośnione medialnie? Wielu młodzieńców z ogromnym zainteresowaniem daliby się wyciągnąć z domu by przyjrzeć się takim wyzwaniom ratowniczym. Tym bardziej, że trwają ferie.

Organizatorem szkolenia była Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Inowrocławiu. Zajęcia były typowym szkoleniem technicznym, a nie pokazami jak w zeszłym roku.