ZADANIA     INNE

Działalność strażacka dla większości ludzi kojarzy się z ogólnie pojętym ratownictwem. Jest to prawidłowe kojarzenie, ale strażacy wiele razy proszeni są o pomoc w dość nietypowy sposób. Jednym z nich jest wsparcie adoracji plenerowych organizowanych np. przez kruszwickich duszpasterzy.

Adoracja odbywająca się poza terenem kościoła wymaga nagłośnienia, oświetlenia i zabezpieczenia bezpieczeństwa.

Ochotnicza Straż Pożarna w Kruszwicy wielokrotnie wspiera te plenerowe przedsięwzięcia. Tworzymy wtedy specjalne konstrukcje podtrzymujące nagłośnienie, czy oświetlenie na dachu jednego z wozów. Innym razem wystarczy stanąć w wyznaczonym miejscu i wysunąć maszt oświetleniowy. A na święto "Bożego Ciała" wystarczy wraz z policją zablokować (na dany sygnał) wszystkie skrzyżowania dróg na trasie procesji. Cały czas zgromadzenia strażacy są przygotowani na udzielenie pierwszej pomocy przedlekarskiej wszystkim potrzebującym. Mieliśmy przypadki zasłabnięcia, był przypadek poszukiwania rodziców przez małoletnią dziewczynkę.

W minionym roku strażacy z OSP w Kruszwicy czynnie uczestniczyli w Orszaku Trzech Króli, III Misterium Męki Pańskiej, Procesji Bożego Ciała i w IV Kruszwickiej Nocy Świętych.

Wspomnieć też należy o obecności pocztu sztandarowego OSP w Kruszwicy na wszystkich zgromadzeniach okolicznościowych na terenie miasta. Wymienić tu należy msze św. w intencji wyzwolenia Kruszwicy, niepodległości itp.

Jak zapewniają mnie (każdorazowo) biorący udział strażacy bez strażaków te przedsięwzięcia niemiałyby swojego uroku.

z IV Kruszwickiej Nocy Świętych