Ć W I C Z E N I A   na   W O D Z I E

Z inicjatywy Państwowej Straży Pożarnej kolejny raz odbyły się na Gople zintegrowane ćwiczenia jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.
Wstępnie miały to być ćwiczenia na lodzie, ale pogoda zmusiła do zmiany planów.

18 lutego 2016 roku około godz. 10 na przystań Nadgoplańskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Kruszwicy zjechały się zastępy OSP zrzeszone w KSRG wyposażone w sprzęt pływający do prowadzenia działań ratowniczo - poszukiwawczych na wodzie. Koordynatorami i instruktorami szkolenia była kadra dowódcza KP PSP w Inowrocławiu przy współpracy z ratownikami NWOPR-u.

Na wstępie wysłuchaliśmy zasad bezpieczeństwa na wodzie.
Ratownik M. Banachowski przybliżył nam budowę łodzi i rodzaje stosowanych napędów. Poznaliśmy też kilka podstawowych węzłów i ich nazwy.

Natomiast na wodzie parami ćwiczyliśmy przygotowane 4 założenia.

Od 4 listopada 2014 posiadamy łódź Whaly 435 niestety do dziś nie otrzymaliśmy obiecanego silnika spalinowego do niej. Na potrzeby ćwiczeń pożyczyliśmy silnik od ratowników z NWOPR, za co gorąco im za to dziękujemy.

W działaniach uczestniczyły jednostki - OSP Pakość, Kruszwica, Gniewkowo, Kołodziejewo oraz JRG nr 1 i 2 z Inowrocławia.

Ćwiczenia zabezpieczał najlepszy zespół ratowników medycznych.