===============

oo
ooo
ooo
emblemat OSP w Kruszwicy
ksrg
menu





D Y N G U S   na   Ś M I N G U S

Pierwsze wzmianki o "lanym poniedziałku" w Polsce pochodzą z XV wieku.

Geneza ludowych zwyczajów obchodzonych w Poniedziałek Wielkanocny jest związana z praktykami Słowian, którzy czcili radość po odejściu zimy i przebudzeniu się wiosny.

Słowianie uważali, że oblewanie się wodą miało sprzyjać płodności, dlatego oblewaniu podlegały przede wszystkim panny na wydaniu. Przemoczona odzież i mokre włosy miały świadczyć o powodzeniu panny.

W późniejszych czasach przypisano symbolikę wiosennego oczyszczeni z brudu i chorób.
Kościół przejmując ten pogański zwyczaj nadał wodzie symbol oczyszczenia z grzechu.

Dziś śmigus-dyngus jest traktowany, jako zabawa o charakterze ludowym. W odróżnieniu od pierwotnych tradycji, wodą oblewa się wszystkich, bez wyjątków. Jest popularny szczególnie wśród dzieci i młodzieży.


Lanie wody na kruszwickim rynku praktykowany jest od kilku lat (chyba 3). Dawniej (sporadycznie) organizowane były ćwiczenia strażackie (dziś by to nazwano pokazem sprawności strażackiej) Z inicjatywą potrzymania tej słowiańskiej tradycji wystąpił (parę lat temu) proboszcz kruszwickiej parafii rzymsko-katolickiej pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

W celu podtrzymania słowiańskiej tradycji jedziemy wraz z OSP przy Cukrowni "Kruszwica" w Kruszwicy wozami bojowym stajemy na płycie rynku w jednej linii podajemy wodę w górę tworząc tzw. bramkę. Społeczność kruszwicka wychodząc z mszy świętej powinna przejść miedzy wozami strażackimi doznając zroszenia opadającą wodą i tym samych doznania pogańskiego zwyczaju oczyszczenia z grzechu.

Niestety w śród licznego grona kruszwiczan 28 -go marca 2016r. znalazło się tylko trzech godnych podtrzymania słowiańskiej tradycji.

I choć tradycja tego zwyczaju przetrwała do dziś, praktykowanie tego zwyczaju, zwłaszcza w miejscach publicznych, często jest po prostu krytykowane.


Dla osób o mniejszej świadomości kulturowej i wyższym ego, oraz mające ukrócić bezczelne postępowanie młodzieży powstały następujące regulacje prawne:

  • art. 51 §1 i 2 Kodeksu wykroczeń - zakłócanie porządku publicznego, szczególnie o charakterze chuligańskim,
  • art. 75 Kodeksu wykroczeń - niebezpieczeństwo spowodowane wyrzucaniem przedmiotów - wyrzucanie, wylewanie nieczystości
  • art. 76 Kodeksu wykroczeń - rzucanie w pojazd mechaniczny będący w ruchu woreczkami z wodą, oblanie wodą w skrajnych przypadkach art. 86 §1 Kodeksu wykroczeń - spowodowanie niebezpieczeństwa w ruchu drogowym.
  • art. 124 §1 Kodeksu wykroczeń - uszkodzenie mienia, odzieży np. oblanie brudną wodą
  • art. 145 Kodeksu wykroczeń - zanieczyszczanie, zaśmiecanie
Wezwany patrol Policji ma prawo ukarać oblewacza mandatem o wysokości do 500 zł.


FOTO RELACJA





linia 6
< < < wróć do poprzedniej strony > > >
linia 6

rulon

Jesteś 553 gościem na Naszej stronie.

o     2193     o
Informujemy, iż w celu zliczenia ilości odwiedzin korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Zalecam pozostawienie ustawień standartowych używanej przeglądarki internetowej.
Nie zalecany typ przegladarki to Internet Explorer
ogieńogieńogieńogieńogieńogieńogień
Zgodnie z ustawą o prawie autorskim, kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii i innych materiałów znajdujących się w tym serwisie
bez informacji o pochodzeniu (adresie strony) lub bez zgody autora serwisu jest zabronione.

graphic design by Musiałowski Mietek   - © 2009 - 2024