BRAMA   WESELNA

Działalność naszej OSP opiera się na wielu płaszczyznach. Jedna z nich to kultywowanie tradycji regionalnych. Zaślubiny i wesele to uroczystość gdzie najwyraźniej widać aspekty regionalne.

W kujawskich obrzędach weselnych jedną z wielu przesłanek mających przynieść szczęście młodej parze jest zatrzymanie orszaku weselnego na drodze pomiędzy kościołem a salą weselną. Pan młody jako głowa rodziny musi wykupić przejazd by muc dalej kontynuować jazdę.

Obecnie zbóje wyginęli, zwyczaj ten również pomału zamiera.

Zdarza się że strażacy w myśl przesłania, ( a może bardziej dla zabawy ) zatrzymują orszak znajomych aby tradycji stało się zadość.

Poniżej strażacka wersja jednej z takich bram w dniu 1 lipca 2017 roku.