KRĘCI     MNIE     BEZPIECZEŃSTWO
  ... NAD   WODĄ

kręci mnie bezpieczeństwo

W ramach nowej kampanii społecznej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji pod hasłem "Kręci mnie bezpieczeństwo" odbyły się pokazy służb ratowniczych na j. Gopło w Kruszwicy.

Akcja informacyjno-edukacyjna "Kręci mnie bezpieczeństwo…nad wodą" poświęcona jest bezpieczeństwu osób przebywających w wodzie lub nad wodą. Bezpośrednimi adresatami projektu są dzieci, młodzież i osoby dorosłe, adresatami pośrednimi - zarządzający wyznaczonymi obszarami wodnymi, w szczególności kąpieliskami, a także podmioty prowadzące działalność w zakresie rekreacji wodnej i wypoczynku.

Głównym celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na kwestie związane z bezpieczeństwem.
Pokazanie właściwego zachowania na akwenach, w tym zasad bezpiecznej kąpieli, bezpiecznego żeglowania oraz uprawiania sportów wodnych, a w efekcie ograniczenie wypadków tonięć. Projekt realizowany jest na terenie całego kraju od czerwca do września 2017 r.

20 lipca 2017 r. na godzinę 11 do Kruszwicy zjechali się ratownicy wodni z okolicznych jednostek i służb. Podziwialiśmy sprzęt ratowniczy i obsługujących go ratowników z straży pożarnej (PSP i OSP), Policji, Państwowej Straży Rybackiej i oczywiście nie zabrakło Nadgoplańskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Nie zabrakło też naziemnego personelu Karetek Pogotowia.

Dzieci i młodzież mogły zapoznać się ze sprzętem pożarniczym, uczestniczyły w ćwiczeniach z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Strażacy również omawiali zasady bezpiecznego zachowania się podczas pożaru oraz innych zagrożeń, jak również przedstawili zasady powiadamiania służb ratowniczych w przypadkach bycia świadkiem zdarzeń. Dużą atrakcją cieszyły się konkursy, quizy i drobne upominki.

Głównym punktem pokazu na wodzie była symulacja akcji ratowniczej. Ratowanie pasażerów z statku, który stanął w płomieniach. Schwytanie i unieszkodliwienie kłusowników, sprawców tego zdarzenia. Razem ćwiczyło 16 jednostek pływających. Pokazując różne warianty abordażu i podejmowania poszkodowanego z wody.

Pokazy obserwował wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, oraz komendanci PSP, Policji, PSR i kierownictwo Zarządzania Kryzysowego.

W tym dniu nasze zadanie to bezpieczeństwo w obrębie plaży, logistyka i przygotowanie całego tego pokazu. Nasza łódź nadal uziemiona (bez silnika).  : (