ZINTEGROWANE ĆWICZENIA

RATOWNICTWO LODOWE

KRUSZWICA 2023

W dniu 9 lutego 2023r. w ramach doskonalenia oraz współpracy służb ratowniczych, strażacy z jednostek OSP Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego z powiatu inowrocławskiego brali udział w ćwiczeniach z zakresu ratownictwa lodowego oraz ratownictwa na akwenach wodnych w warunkach zimowych.

Prowadzącymi ćwiczenia była Komenda Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Inowrocławiu, oraz Nadgoplańskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Ćwiczenia odbyły się na jeziorze Gopło w Kruszwicy.

W ćwiczeniach brały udział jednostki: OSP Gniewkowo, OSP Kołodziejewo, OSP Kruszwica, OSP Rusinowo, PSP Inowrocław, oraz NWOPR.

W części teoretycznej zostały omówione zagadnienia dotyczące:

• struktury pokrywy lodowej na akwenach wodnych
  • przykładowe niebezpieczne miejsca na akwenie wodnym
  • wyposażenie i zabezpieczenie ratownika
  • udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy w przypadku hipotermii

W części praktycznej ćwiczone były techniki w zakresie:

• obsługa sprzętu do ratownictwa wodnego i lodowego
  • organizacji prac asekuracyjnych
  • doskonalenia technik samoratowania w przypadku załamania się lodu
  • poruszania się po lodzie oraz dotarcia do osoby poszkodowanej
  • podjęcie osoby poszkodowanej z wody i ewakuacji na brzeg
  • udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy i zabezpieczenie osoby poszkodowanej
Ratownicy zabezpieczeni byli w specjalne kombinezony do pracy w wodzie, kamizelki asekuracyjne, oraz wykorzystywali sprzęt przeznaczony do tego typu działań tj. sanie lodowe, liny asekuracyjne, rzutki ratownicze itp.

APELUJEMY   O   ROZWAGĘ!

NIE   WCHODŹ   NA   LÓD,   NIE   RYZYKUJ !

CHROŃ   SWOJE   ŻYCIE   I   ZDROWIE,
ONO     JEST   TYLKO     JEDNO !

Kilka cennych uwag, które mogą przydać się, w przypadku zauważenia załamania się pod kimś lodu lub wpadnięcia do wody:

• wołaj głośno o pomoc, oraz powiadom służby ratunkowe dzwoniąc na numer 112
  • staraj się uspokoić osobę w wodzie (zagrożeniem jest szybka utrata ciepła poprzez ruch)
  • jeśli osoba jest blisko brzegu, staraj się coś podać (gałąź, linę itp.), a jeśli jesteś samemu w wodzie – staraj się wydostać płasko na lód w kierunku, z którego przyszedłeś
  • jeśli nie możesz się wydostać na lód, staraj się załamywać brzegi lodu w kierunku, z którego przyszedłeś
  • po powierzchni lodu poruszaj się czołgając rozkładając ciężar ciała na jak największą powierzchnię lodu
  • po wyjściu z wody lub wydostaniu się na lód, znajdź jak najszybciej ciepłe schronienie, ogrzej się stopniowo i wezwij pomoc.