POMPOWANIE       WODY

W trudnej sytuacji znalazł się właściciel gospodarstwa wybudowanego nad stawem w Szymborzu. Wysoki stan wody zaczął wdzierać się do wnętrza budynku. Zaalarmowani strażacy i przedsiębiorstwo komunalne w Inowrocławiu zadecydowało o przepompowaniu wody do znacznie oddalonego rowu.
Do działań wytypowano OSP Gniewkowo z pompą wysokiej wydajności. Po dwóch dniach pompa uległa uszkodzeniu, więc zwrócono się o pomoc do naszej jednostki.
Ustawiliśmy pompę 2 lutego i rozpoczęło się pompowanie trwające 5 dni i nocy. Niestety w polskich realiach nie można zostawić pompy i węży bez nadzoru, więc niemałym wyzwaniem było zorganizowanie ciągłości dyżurów przy pompie i utrzymanie gotowości bojowej jednostki. Pompowanie odbywało się wzdłuż drogi z wykorzystaniem 79 odcinków węża o średnicy 110 mm. Pompowanie zakończono w poniedziałek rano. Linia brzegowa cofnęła się o około 2 metry od budynku, co pozwoliło na wybudowanie wału p. powodziowego z worków z piaskiem i folii. Budową wału zajęli się strażacy z Państwowej Straży Pożarnej.
Działania były finansowane (paliwo, posiłki) z budżetu Inowrocławskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego.