S O R B E N T Y

W Jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Kruszwicy używamy :

Sorbent COMPACT®

SORBENT COMPACT ® jest niepalnym granulatem mineralnym Idealnym do absorbcji paliw, kwasów i zasad. Pochłania szybko, nie oddając substancji absorbowanych, pozostawiając suchą nawierzchnię.

GŁÓWNE ZALETY TO:
  • Ekonomiczny - dzięki bardzo dużej chłonności, oraz możliwości ponownego użycia,
  • Prosty do zastosowania - rozlaną ciecz wystarczy zasypać granulatem,
  • Łatwy do usunięcia zużyty sorbent nie zmienia swojej struktury, jest twardy i łatwo go zmieść lub usunąć odkurzaczem,
  • Wysypany no rozlewiska nie pozostawia żadnej mazistej warstwy no podłożu,
  • Nasączony nie oddaje substancji absorbowanej nawet pod wpływem obciążeń,
  • Wysypanie sorbentu na rozlewisko eliminuje niebezpieczeństwo poślizgu zarówno dla ludzi jak i pojazdów mechanicznych,
  • Odpowiednio duży ciężar właściwy granulatu pozwala no stosowanie go w akcjach przy silnym wietrze,
  • Jest niepalny, ponieważ nie zawiera związków organicznych,
  • Jest obojętny dla środowiska,
  • Jest chemicznie bierny - nie reaguje z innymi związkami chemicznymi (z wyjątkiem kwasu fluorowodorowego)
  • Przy kontakcie z wodą nie zmienia swojej pierwotnej struktury.

STOSOWANIE GRANULATU:

Rozlaną ciecz zasypać granulatem Sorbent Compact ® (proporcjonalnie do jej wielkości). Odczekać parę minut mieszając granulat za pomocą szczotki tak, aby wykorzystać do absorbcji całą jego porcję. Po skończonej absorpcji granulat zmieść i usunąć.

DANE TECHNICZNE:
  • Wielkość ziarna od 0,3 do 0,8 mm
  • Ciężar nasypowy 555 g/l
  • Odczyn obojętny - pH 7
  • Kolor - beżowy
Właściwości wiążące w odniesieniu do oleju
  • 1 kg sorbentu wiąże 0,7571 oleju,
  • 1l sorbentu wiąże 0,42 l oleju,
  • 100 g oleju jest wiąże 163 g sorbentu,
  • 100 ml oleju jest wiąże 238 g sorbentu,
  • Wydajność: 10 kg Sorbent Compact ® wystarcza średnio na 80-140 m2 powierzchni (w zależności od stopnia zabrudzenia)
ATESTY:
Produkt posiada opinię CNBOP Nr 446/BM-2/01 potwierdzającą największą chłonność Sorbentu
Atest MPA nr 220728294 ważny do 30.08.2000r.
Atest PZH/HT-0268/96 o nietoksyczności.
Produkt wytwarzany w jakości ISO 9001

OPAKOWANIE HANDLOWE:
Worki - 22,7 kg
wiaderka - 8 kg

SKŁAD:
Granulat na bazie tlenku glinu uzyskiwany jest przez wielokrotną kalcynację.
Skład procentowy:
SiO2 74%
A120, 14%
Fe203 / FeO 7%
MgO 2%
CaO 1%

REGENERACJA:
Sorbent - Compact ® może być użyty kilkakrotnie, aż do pełnego nasycenia. Stopień nasączenia rozpoznajemy po jego ciemnym zabarwieniu. W celu zregenerowania należy zużyty ciemny granulat zwilżyć Sintanem ® i dodać 29% wagowych świeżego granulatu Sorbent Compact ® po chwili mieszanka jest gotowa do ponownego użycia.

UTYLIZACJA:
Każdy sorbent po pochłonięciu substancji niebezpiecznej staje się odpadem niebezpiecznym. Sorbent Compact ® jest to jedyny w Europie sorbent, który nasączony ropopochodnymi nie jest bezużytecznym odpadem. Zgodnie z ustawą o odpadach z dnia 27 kwietnia 2001 roku (Dz. U. Nr 62 pozycja 628), oraz decyzją Wojewody Mazowieckiego Nr WŚR-V-6620/26/2002 Producent przyjmuje zużyty sorbent do dalszego zagospodarowania.

PRODUCENT:
USŁUGI W ZAKRESIE EKOLOGII
05 - 075 WESOŁA k / Warszawy
ul. Armii Krajowej 86
fax (2) 625 20 04 ATT SINTAC
tel. kom. 0-90 219 789

Cała treść spisana jest z folderu reklamowego rozprowadzanego przez producenta.