REJESTRACJA

w   KRAJOWYM   REJESTRZE   SĄDOWYM

( obowiązuje każde OSP )

Ochotnicza Straż Pożarna działa na podstawie prawa o stowarzyszeniach, więc bezpośredni nadzór sprawuje tu Starosta powiatowy.
W Polsce obowiązuje przepis, że każde stowarzyszenie musi być zarejestrowane.
Rejestrację i ewidencję prowadzi wyznaczony wydział naczelnej władzy państwowej tj. Krajowy Rejestr Sądowy. Oprócz zarejestrowania naszego stowarzyszenia obowiązuje nas aktualizacja danych zawartych w drukach założycielskich.

Jak zgłosić zmianę władz stowarzyszenia do KRS ?

Informacje o zmianie członków władz stowarzyszenia (zarządu, komisji rewizyjnej) zgłasza się do KRS wypełniając:
  • formularz KRS-Z20 - informacje ogólne identyfikujące fundację, a także informacje o składanych załącznikach,
  • formularz KRS-ZK - zmiana informacji o osobach wchodzących w skład organów.

Dołącza się także dokumenty potwierdzające zmianę przygotowane zgodnie z procedurą określoną w statucie. W związku z tym, że wybór i odwołanie członków władz należy do kompetencji walnego zebrania członków będą to:

• protokół z walnego zebrania członków wraz z listą obecności,
  • uchwała walnego zebrania członków o wyborze / odwołaniu członków zarządu / komisji rewizyjnej.
  • pierwsza uchwała zebrania zarządu o ukonstytuowaniu się członków zarządu (podział funkcji).
  • pierwsza uchwała zebrania komisji rewizyjnej o ukonstytuowaniu się członków KR (podział funkcji).
Formularze podpisują członkowie zarządu upoważnieni do reprezentacji (patrz zapis w statucie), (mogą to być podpisy również nowych członków zarządu).
Zapisy w statutach w tej kwestji mogą być różne, więc polecam by podpis składał prezes.

Ochotnicze Straże Pożarne mają ten przywilej, że wszelkie zmiany dokonywane są bez uiszczenia opłaty.

Formularze można pobrać tutaj:

formularz KRS-Z20 wesja do wydruku
formularz KRS-Z20 wesja do edycji i wydruku
formularz KRS-ZK wesja do wydruku
formularz KRS-ZK wesja do edycji i wydruku

Podejrzeć wypełniony druk można tutaj:

Zaznaczyłem kolorem czerwonym co i jak wypełniasz
- - - KRS-Z20 szablon - - -

Tu przykład jednej zmiany - osoba gospodarza.
- - - KRS-ZK szablon - - -
Zmiana wiecej osób w zarządzie wymaga wypełnienia kolejnych takich formularzy

Jeśli poszło coś nie tak i dokumenty wymagają poprawienia, to pamiętaj o obowiązującym cię terminie 7 dni na poprawkę.
Do dokumentów poprawionych dołączasz wówczas pismo przewodnie z wpisanym twoim numerem sprawy (sygnaturą).

Podejrzeć takie pismo możesz tutaj:

- - - KRS-prośba - - -