TEREN     DZIAŁANIA

Macierzysty teren działania Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z Kruszwicy to teren miasta i gminy Kruszwica.
Od 30 listopada 2004 roku Jednostka należy do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego. Wliczana jest także w skład 1 kompani Komendanta Powiatowego PSP w Inowrocławiu. Więc w związku z powyższym może zostać zadysponowana do każdego miejsca w Polsce i terenów przyległych poza nią. Oczywiście, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Przybliżając podstawowy rejon działania to - województwo Kujawsko-Pomorskie, Powiat Inowrocław, Gmina Kruszwica.
Gmina Kruszwica to teren 26 219 ha powierzchni, w tym 664 ha zajmuje miasto, a 25 555 ha - obszary wiejskie
W strukturze użytkowania gruntów na terenie gminy dominują użytki rolne zajmujące 21 200 ha, czyli 80,9% ogólnej powierzchni gminy.
Lasy i grunty leśne zajmują 1 060 ha (4% powierzchni)
67 km2 objetych jest ochroną rezerwatową i krajobrazową
Przez całą gminę rozciąga się jezioro - Gopło dzieląc ją na dwie części.
Jezioro pod wzgledem wielkości sklasyfikowane jest na 9 miejscu w Polsce.
Ma 2180 ha powierzchni, 25 km długości, szerokości 0,25-3,5 km, max głębokości 16,6 m i 87,5 km lini brzegowej
Gmina Kruszwica w końcu 2009 r. zamieszkiwana była przez 20 036 osób, z tego 9 196 zamieszkiwało miasto, a 10 840 - obszary wiejskie.
Gęstość zaludnienia wynosi 78,9 osób/km2.

W skład gminy wchodzi 30 sołectw:
Bachorce, Chełmce, Chełmiczki, Chrosno, Gocanowo, Gocanówko, Grodztwo, Janowice, Karsk, Kicko, Kobylnica, Kobylniki, Lachmirowice, Ostrowo, Papros, Piaski, Piecki, Polanowice, Popowo, Racice, Rusinowo, Rzepowo, Sławsk Wielki, Sokolniki, Sukowy, Szarlej, Tarnowo, Wola Wapowska, Wróble, Złotowo.

Pozostałe miejscowości niesołeckie (58):
Arturowo, Baranowo, Bródzki, Brześć, Cykowo, Giżewo, Gustawowo, Głębokie, Janikowo, Janocin, Karczyn, Kraszyce, Maszenice, Mietlica, Morgi, Orpikowo, Ostrówek, Przedbojewice, Różniaty, Rzepiszyn, Skotniki, Słabęcin, Tarnówko, Witowice, Zaborowo, Żerniki, Żwanowice, Łagiewniki.

Na terenie miasta są dwa duże zakłady produkcyjne i wiele drobnych firm usługowych.
Największy i najbardziej niebezpieczny to Zakłady Tłuszczowe "Kruszwica" S.A. - w procesie technologicznym wykorzystuje wiele bardzo niebezpiecznych substancji chemicznych.
Kolejny to cukrownia "Kruszwica"S.A. w której głównym zagrożeniem jest ogromna ilość składowanego cukru oraz zagrożenie w postaci wybuchu pyłów.
Poza tym jest wiele drobnych firm usługowych, które stanowią ograniczone zagrożenie.