USUWANIE     SKUTKÓW     WICHURY

W nocy 11/12 sierpnia 2017 przez województwo kujawsko- pomorskie przetoczyła się potężna wichura z deszczem i piorunami. Powstały ogromne zniszczenia. Na naszym rejonie najbardziej ucierpiały miejscowości morgi, Chełmce, Kobylnica, Witowiczki, Witowice, Karsk i Brześć. Liczne połamane drzewa, pozrywane linie energetyczne i dachy.

17 sierpnia 2017 roku decyzją gminnego sztabu kryzysowego dwa zastępy strażackie z naszej gminy - z OSP w Kruszwicy i OSP z Rusinowa oddelegowane zostały poza własny rejon działania w celu usuwania skutków nawałnicy w bardziej dotkniętych terenach.

Punkt koncentracji to KP PSP w Sępolnie Krajęńskim. Zjechało się tam około 40 wozów ratowniczych z okolicznych gmin, województw.

Pierwsze zadanie postawione strażakom to udrożnienie koryta rzeki Kamionki. Nurt został zatamowany prze zwalone drzewa. Rzeka zaczęła zalewać pobliskie tereny. Szybka akcja kilkudziesięciu strażaków usunęła przeszkodę.

Nasi strażacy kierowani byli do różnych (niekiedy znacznie) oddalonych miejscowości powiatu. Wraz z innymi zastępami usuwali połamane drzewa i gałęzie, plandekowali budynki z zerwanymi dachami, oraz wypompowywali wodę z mieszkań i piwnic. Praca trwała cały dzień. Na posiłek i nocleg wracaliśmy do Sępólna Krajeńskiego. My wróciliśmy 19 sierpnia w godzinach wieczornych po trzy dniowej intensywnej pracy. Ogromnie zmęczeni ale z pewnym niedosytem, że pozostało jeszcze tyle pracy do zrobienia. Ogrom szkód jakie widzieliśmy pozostanie na długo w pamięci. Usuwanie szkód potrwa jeszcze wiele tygodni.