P O Ż A R       L A S U

Ć W I C Z E N I A   w   O S T R Ó W K U

W piątek 18 października 2013r. o godzinie 850 ogłoszono nam alarm i zostaliśmy zadysponowani do miejsca koncentracji tzn. na ul. Zamkową w Kruszwicy.

Na miejscu okazało się, że są to ćwiczenia kompanii gaśniczej "INOWROCŁAW" Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego, oraz jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego z terenu powiatu inowrocławskiego.

Do udziału w ćwiczeniach zaalarmowano jednostki z :

OSP Gniewkowo, OSP Kruszwica, OSP z Soda Polska CIECH Inowrocław, OSP Strzelno, OSP Gębice, OSP Barcin, OSP Łabiszyn, OSP Rogowo, OSP Nakło, OSP Kcynia, OSP Szubin, OSP Modliborzyce, OSP Rojewo, OSP Złotniki Kujawskie, OSP Pakość, OSP Trląg, OSP Wronowy, OSP Gąski, OSP Witowice, OSP Chełmce i OSP Ostrówek (spoza KSRG).
Do miejsca koncentracji pod Mysią Wieżę zjechało 19 wozów gaśniczych i cztery wozy operacyjne.

Po krótkiej kontroli dokumentów i wyposażenia udaliśmy się do miejscowości Ostrówek.
Kompania Inowrocław drogą DP 2581 natomiast druga kompania pojechała drogą krajową DK 62 w kierunku Popowa i Złotowa. Na miejscu w Ostrówku zostaliśmy przydzieleni razem z trzema innymi jednostkami do budowy punktu czerpania wody z j.Gopło. Pozostałe wozy do przepompowywania lub gaszenia wirtualnego pożaru lasu.

Cała akcja odbywała się na trenie Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia pod czujnym okiem przełożonych z Państwowej Straży Pożarnej z Torunia, Inowrocławia i Mogilna. Działania obserwowali przedstawiciele Lasów Państwowych z Nadleśnictwa Miradz i Leśnictwa Rożniaty, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska z Bydgoszczy. Obecni też byli przedstawiciele Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia oraz Policjanci.

Zadanie taktyczne to podać 10 prądów wody na (wirtualnie) palący się las. Zasilanie w wodę z odległości 400 metrów metodą przepompowywania.

Aby wykonać zadanie kompanie podzielone zostały na dwa odcinki bojowe. Nasze zadanie to zbudowanie punktu czerpania wody z j. Gopło. Niestety brzeg jeziora nie pozwolił podjechać wozami gaśniczymi, więc zostały użyte motopompy pływające. Rozstawiono zbiornik brezentowy o pojemności 13 tysięcy litrów. Trzy motopompy, a następnie sześć zapełniało zbiornik. Dwa wozy ciężkie przepompowywały wodę czterema linami tłocznymi do kolejnych dwóch wozów ciężkich, by woda dotarła do wozów ustawionych na stanowiskach gaśniczych.
W założeniu planowano utrzymać ciągłość podawania wody przez 30 minut.

Po zakończeniu ćwiczeń wszyscy zebraliśmy się pod strażnicą druhów z Ostrówka na krótkie omówienie zadania.
Wynikłe drobne błędy i problemy techniczne będą analizowane przez administratorów terenu i służby taktyczne.

Pogoda w tym dniu nie była zbyt przyjemna, więc na zakończenie talerz ciepłej grochówki z kuchni polowej wszystkim poprawił humor przed powrotem do bazy.